GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Porslin 8805676
*
nr 880 5676
Porslin
6 del, Gefle, "Gyllen"
Utrop:
300 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 mars 2014
kl 19:04:13
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/3 17:05:33
1
100 kr
7/3 08:40:45
2
300 kr
9/3 17:36:59
3
200 kr
10/3 18:59:01
4
300 kr
10/3 18:59:13
4
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik porslin svensk keramik svenska keramiker
-
3140 Bordslampfot
1800-tal, Frankrike, porslin / metall, fd Fotogen...//
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:41
-
3364 Karott
med lock, porslin, Kina Fam. Rose. 1700-tal. Diame..//
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:42
-
3276 Skål
Kina, porslin. Diameter: 13,5. Höjd: 5 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 20:19
-
3216 Skål
porslin, Kina, blåvit. Diameter: 14,7 cm, höjd: 6 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:22
-
4031 Skål på fot
omkring 1900, Sèvres, Porslin, mässing. Diameter: ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:08
-
4073 Skrivbordsställ
1800-tal, porslin / mässing. Längd: 19 cm, höjd: 8 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:24
*
Porslin
nr 880 5676
Porslin
6 del, Gefle, "Gyllen"
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 10 mars 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
6/3 17:05:33 | 1 | 100 kr |
7/3 08:40:45 | 2 | 300 kr |
9/3 17:36:59 | 3 | 200 kr |
10/3 18:59:01 | 4 | 300 kr |
10/3 18:59:13 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik porslin svensk keramik svenska keramiker
-
3140 Bordslampfot
1800-tal, Frankrike, porslin / metall, fd Fotogen...//
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:41 -
3364 Karott
med lock, porslin, Kina Fam. Rose. 1700-tal. Diame..//
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:42 -
3276 Skål
Kina, porslin. Diameter: 13,5. Höjd: 5 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 20:19
-
3216 Skål
porslin, Kina, blåvit. Diameter: 14,7 cm, höjd: 6 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:22 -
4031 Skål på fot
omkring 1900, Sèvres, Porslin, mässing. Diameter: ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:08 -
4073 Skrivbordsställ
1800-tal, porslin / mässing. Längd: 19 cm, höjd: 8 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:24